Atrakcje w Węgorzewie i okolicach

Omawiając atrakcje turystyczne miejscowości Węgorzewo na pewno powinno się wskazać zamek krzyżacki z XIV wieku. Zamek krzyżacki w Węgorzewie położony jest nad rzeką Węgorapą. Wybudowany został w 1398 roku jako warownia w stylu gotyckim. Jest to pięcioboczna budowla z wewnętrznym dziedzińcem. Do 1469 roku był siedzibą administratora zakonnego, aby następnie przejść w ręce prywatne. W 1656 roku został zniszczony przez sprzymierzonych z Polską Tatarów. Przebudowano go na rezydencję barokową o małych wartościach militarnych. W XIX wieku pełnił funkcję więzienia. W styczniu 1945 roku wnętrze zostało spalone przez Armię Czerwoną, ocalały jedynie XIV-wieczne mury. Odbudowany został z początkiem lat 80-tych XX wieku.

Ciekawym miejscem w Węgorzewie jest również cmentarz wojskowy z okresu I wojny światowej. Spoczywa tutaj 344 żołnierzy niemieckich oraz 234 rosyjskich, którzy polegli w latach 1914-1918. Z cmentarza rozciąga się przepiękny widok na Jezioro Święcajty oraz Wyspę Kocią. Cmentarz żołnierzy radzieckich, poległych podczas oswobadzania Węgorzewa, znajduje się na Wzgórzu Konopki zwanym przez mieszkańców „Diablą Górą”. Miejsce to leży przy drodze nr 63 Węgorzewo-Giżycko. Na szczyt prowadzą schody, a na szczycie stoi pomnik przedstawiający trzech żołnierzy z karabinami.

Cerkiew świętych Apostołów Piotra i Pawła to budynek z wysokim szczytem. Pochodzi z początków XX wieku. Pierwotnie mieli w nim swoją kaplicę baptyści, od roku 1949 w budynku mieści się parafia Ukraińców wyznania prawosławnego, przesiedlonych w ramach Akcji Wisła. Od początków istnienia cerkwi proboszczem jest ks. mitrat Witalis Czyżewski.

Węgorzewo mogłoby być architektoniczną perełką, jednak nie jest, bo w 1945 roku jak i wiele innych miast, miasteczek oraz wsi na Mazurach zostało spalone przez Armię Czerwoną.

Węgorzewo zaprasza i oferuje doskonałą bazę noclegową. Znajdziemy tu miejsca do spania w jednym z licznych hotele, hosteli czy pensjonatów. Każdy z pewnością wybierze miejsce odpowiednie dla siebie.

Dodaj do zakładek permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>