Cztery kościoły, które warto zobaczyć w Inowrocławiu

Będąc w tematyce historycznych miast, z Radomia [zobacz: kadrowka] przenosimy się do Inowrocławia. Jest to miasto położone w województwie kujawsko-pomorskim, nad rzeką Noteć, w północno-wschodniej części Pojezierza Wielkopolskiego. Pod względem liczby ludności jest 49 miastem w Polsce. Uznawane jest za stolicę Kujaw Zachodnich.

Wybierając się na wycieczkę tutaj, warto pamiętać, że to jedno z najstarszych miast polskich. Również pod względem historycznym to miejsce jest imponujące. W czasach starożytnych Inowrocław należał do szlaku bursztynowego. W 1410 roku na zamku król Władysław Jagiełło prowadził „Wielką Wojnę” z zakonem krzyżackim. Można by było wymieniać jeszcze wiele faktów historycznych, jednak by lepiej zrozumieć klimat miasta warto odwiedzić cztery główne świątynie, znajdujące się na jego terytorium. Wskazane kościoły ukazują różnorodność kulturową i bogactwo architektoniczne tego miejsca.

Po pierwsze, godny uwagi jest kościół Najświętszej Maryi Panny, pochodzący z XII wieku i uznawany za najstarszy w regionie. Od 2008 roku nosi tytuł bazyliki mniejszej, nadany przez papieża Benedykta XVI [informacje: wikipedia]. W ołtarzu głównym znajduje się gotycka rzeźba Uśmiechniętej Madonny i Dzieciątka Jezus datowana na lata 1370-1380, która jest uznawana za bezcenną.

Po drugie należy odwiedzić kościół św. Mikołaja. Świątynia była kilkakrotnie przebudowywana, w czasie okupacji pruskiej pełniła funkcję magazynu. Obecnie wnętrza utrzymane są w stylu barokowym, natomiast ambona nosi cechy renesansu. Jest to perełka architektoniczna tego okresu.

W przypadku kościoła św. Krzyża mamy do czynienia ze stylem neoromańskim. We wnętrzu znajduje się obraz Chrystusa Ukrzyżowanego namalowany przez Artura Grottgera.

Ostatni proponowany zabytek architektoniczny to kościół Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, który charakteryzuje się dorodnym wystrojem rzeźbiarskim wnętrza. Przez 20 lat kościół był nieczynny ze względu na zawalenie się pod wpływem zniszczenia północnej ściany. Od 1929 roku, przywrócono świątynię do użytkowania. Dziś ceglana budowla wraz z XX-wieczną bazyliką mniejszą NMP są charakterystycznym i nieodłącznym elementem inowrocławskiego miasta.

Po wyczerpującym odkrywaniu architektonicznych uroków, warto zastanowić się nad bazą wypoczynkową. Noclegi w Inowrocławiu [zestawienie: Meteor] są mocno zróżnicowane pod względem cenowym, w zależności od naszych potrzeb. Planując zwiedzanie miasta, warto wcześniej zapoznać się z ofertą i wybrać nocleg, który będzie dla nas najbardziej satysfakcjonujący.

Dodaj do zakładek permalink.

3 odpowiedzi na „Cztery kościoły, które warto zobaczyć w Inowrocławiu

  1. Jutka321 mówi:

    Zrobiłam sobie taką wycieczkę po kościołach i muszę przyznać, że to było bardzo ciekawe doświadczenie i udało mi się zrobić mnóstwo przepięknych zdjęć :)

  2. Otylia mówi:

    Ja wolę wycieczki bardziej przyrodnicze, góry, lasy, jeziora, parki krajobrazowe itp.

  3. Matii mówi:

    Nie byłam jeszcze w Inowrocławiu, ale chętnie się tam wybiorę – skorzystam z tej Waszej stronki z noclegami – dzięki! :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>