Jelenia Góra – uzdrowisko u stóp Karkonoszy

Jelenia Góra to czwarte co do wielkości miasto województwa dolnośląskiego, liczące ponad 83 tys. mieszkańców. Położone jest przy Karkonoskim Parku Narodowym. Rozciąga się stąd przepiękny widok na góry, dzięki któremu miejsce to ma naprawdę magiczną, niepowtarzalną atmosferę. Wartą odwiedzenia częścią Jeleniej Góry są Cieplice – uzdrowiskowa część miasta.

Umiejscowiony tutaj Park Zdrojowy powstał już w XVIII wieku. Aleje parku przy Pałacu Schaffgotschów zostały przebudowane kilkukrotnie, a całkiem niedawno park poddano rewitalizacji dodając ławki, fontanny, nowe gatunki drzew. Na terenie parku mieści się Zdrojowy Teatr Animacji z Galerią, muszla koncertowa, gdzie latem odbywa się wiele koncertów, Pawilon Edward. Pałac, którego ogród przekształcono w park, to okazały budynek z trzema kondygnacjami, mający 80 metrów długości od frontowej strony. W tej chwili mieści się tutaj filia Politechniki Wrocławskiej. Wewnątrz zachowały się stiuki, zabytkowe piece, część autentycznych mebli oraz sala balowa z kryształowymi żyrandolami i lustrami. Niestety większość pomieszczeń nie jest dostępna dla turystów, a jedynie dla studentów. Innym chętnie wybieranym na spacery miejscem jest Park Norweski. Założony na początku XX wieku swoją nazwę zawdzięcza Pawilonowi Norweskiemu, wybudowanemu na wzór restauracji w Oslo przez właściciela miejscowej fabryki maszyn papierniczych. W tej chwili w miejscu tym można korzystać z alejek, ścieżek rowerowych, podziwiać kolorowo oświetloną fontannę czy karmić oswojone wiewiórki.

Cieplice to także Termy Cieplickie składające się z kompleksu basenów, jakuzzi, masaży wodnych, brodzików dla dzieci oraz zjeżdżalni. Można wylegiwać się tam na leżakach, korzystać z basenu pływackiego albo ośrodka SPA, gdzie istnieje możliwość korzystania m.in. z groty śnieżnej, sauny, tepidarium i salonu masażu. Jelenia Góra to miasto, w którego historii wyróżnić da się na kilka najważniejszych etapów: od grodu założonego przez Bolesława Krzywoustego, przez rozwój rzemiosła, tkactwa i fabryk, po dzisiejszą miejscowość uzdrowiskową i turystyczną, będącą bramą Karkonoszy. Wybór noclegów jaki ma Jelenia Góra obejmuje hotele, wille, mieszkania i domki na wynajem, pokoje gościnne i pensjonaty. Także w okolicznych miejscowościach mnóstwo jest gospodarstw agroturystycznych oferujących noclegi. Jelenia Góra to miasto spokojne, ale przyzwyczajone do ruchu turystów, często odwiedzających je po drodze na górskie wojaże.

Dodaj do zakładek permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>