Spacer przez park w Ojcowie

Letnicy, którzy wybierają się podczas wakacji na urlopy, poszukują pięknych i ciekawych miejsc, w których można spędzić aktywne i urozmaicone wczasy. W Małopolsce, zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od Krakowa [informacje: https://pl.wikipedia.org/wiki/Krak%C3%B3w], czeka na nich niezwykle atrakcyjna miejscowość Ojców, położona w dolinie Prądnika wśród tajemniczych wapiennych ostańców i zabytkowych zamków.

Tutejsza baza noclegowa [do oglądnięcia tu: ] w sezonie przyjmuje rzesze gości, którzy wyruszają stąd na szlaki turystyczne, prowadzące przez tereny Ojcowskiego Parku Narodowego. Podstawową atrakcję tego wspaniałego rezerwatu stanowią ostańce z wapienia, czyli wielkie skały, wyrzeźbione wskutek erozji i przypominające kształtami sylwetki ludzi i zwierząt. Wapienie jurajskie okazały się twardsze od pozostałych, więc uchowały się do dzisiaj, podczas gdy sąsiednie skały zostały przez wieki starte na pył. Do najciekawszych okazów ostańców zaliczają się między innymi Brama Krakowska, Igła Deotymy, Maczuga Herkulesa oraz Rękawica. Wszystkie te skały okażą się znakomicie widoczne podczas spaceru przez dolinę.

Zjawiska krasowe, zachodzące w skałach wapiennych na skutek oddziaływania wody i zmian temperatury doprowadziły do powstania na terenie parku licznych jaskini. Ze względu na stabilne warunki klimatyczne panujące w grotach, masowo gnieżdżą się w nich liczne gatunki nietoperzy, które nocą opuszczają kryjówki i wyruszają na żer, polując na owady. Niektóre z jaskini, takie jak grota Łokietka czy jaskinia Ciemna przez parę miesięcy w roku dostępne są dla turystów. Dolinę Prądnika zwiedza się pieszo, na rowerze lub przemieszczając się konną bryczką. Przez całą długość parku prowadzi asfaltowa trasa, po której bez problemu można poruszać się z wózkiem dziecięcym lub inwalidzkim. Oprócz tego na terenie parku wyznaczono kilka wspaniałych szlaków dla wędrowców, którzy podczas wypraw po okolicy zobaczą z bliska zarówno niesamowite formy geologiczne, jak i zabytkowe budowle, takie jak zamki, kaplice, młyny i pustelnie.

Tutejsze trasy charakteryzują się szczególnymi walorami widokowymi. Nie bez przyczyny tak wielu turystów przyjeżdża tu na noclegi. Ojców to pięknie położona miejscowość w dolinie Prądnika, otoczona tajemniczymi formami skalnymi z wapienia, jaskiniami krasowymi zamieszkanymi przez nietoperze oraz dumnymi zamkami, które świadczą o bogatej i urozmaiconej historii regionu.

Dodaj do zakładek permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>